Profesyonel web yazılımı

Merhaba bu paylaşımımızda profesyonel web yazılım hizmeti almak isteyen firma veya kişiler için dikkat etmesi gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web programlama hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli şahıslardan alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca verim almak için yazılır. Eğer programlama aşamasında geleceğe dönük kodlanmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tür kodlamalarda yazılımı yapan kişiye mecbur kalırsınız çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözetilmediği bir yazılımı farklı web yazılımcısı düzenlemekte zorluk çeker, ya geliştiremez yada uğraşmaz yada daha kötüsü geliştirmek için fahiş ücretler ister.
  • Kısır kodlama veya geliştirilebilir yazılım arasında tercih yapmalısınız. Geliştirilebilir kodlama, standartların uygulandığı, takım çalışması sırasında veya başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı vakit sorun yaşamadan geliştirebileceği yapılardır. Siz programı yapan kişiyle bağınızı koparsanız bile başka profesyonel web yazılımcı tarafından gelişmesi devam ettirilebilir. Bunun önemi çok fazladır. Çünkü her yıl yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızlandırma yamaları vb. yenilikler oluşmaktadır. Geliştirilemez bir web programı sadece üreticisinin düzenleyebildiği, diğer web yazılımcıların geliştirmek istediği zaman hatalar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web programı yüksek maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti almak istiyorsanız ne fahiş ücretlere nede aşırı düşük ücretlere itibar etmeyin. Örneğin üç ajanstan fiyat teklifi aldınız bir tanesi 3.000 tl dedi, bir tanesi 6.000 tl dedi, birisi 1.500 tl teklif verdi buradan analmalıyızki bu programın ücreti tahminen 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan yüksek veya alçak fiyatlar %10 değişkenlik gösterebilir. Daha aşağı veya aşırı ücretlere kanmayın.
  • İsteklerinizi güzel bir biçimde aktarın. Web program yaptırırken ne istediğinizi mutlaka aktarabilmeniz lazımdır. İsteklerinizi mükemmel bir şekilde aktardıktan sonra notlar incelenecek ve fiyat teklifi sunulacaktır. Fiyat teklifleri hazırlanırken aktardığınız özellikler dikkate alınarak bir fiyatlandırma yapılacaktır. Ücretlendirme oluşturulurken sizin basit bulduğunuz yada söylemeye gerek yok diye hesapladığınız şeyler gözardı edilir. Sözleşme izalandığında artık o özelliği istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye kalır yada yapılmadan proje teslim edilir. Örneğin başıma gelen bir olaydan bahsedeyim bir web program için anlaşma yaptık. İstenen bir veri kayıt yazılımıydı, istenildiği gibi yazılmaya başlandı %80’lik bölümünü bitirdim. Test etmeleri için şirkete gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğer bu içerikler devlet kaynaklı bir sayfanın veritabanından onaylanması gerekiyormuş, araştırdım sitenin apisi yoktu. Proje iptal oldu. Sizde bu tür bir durumda kaporanızı kaybedersiniz.
  • Muhakkak sözleşme yaptırın. İş dünyasında şahıslar yada kuruluşlar sözleşmesiz adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi içeren bir sözleşme yaptırın. Yapılacak işleri, varsa örnek web siteleri kapsayan kapsamlı bir sözleşmeyi muhakkak yapmalısınız.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alanların yapacakları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web programlama şirketleriyle çalışmamaları gelir. Firmaların şikayet edilebileceği binlerce kuruluş varken, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Ücretlerine kapılma. Birkaç şirket ile görüşüldükten sonra hepsi pahalı deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir seçenek ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Çok ucuza yaptıracağınız bir web program sizi ne kadar ileriye taşıyabilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımıhttps://dogruwebtasarim.com

Reklamlar
Profesyonel web yazılımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s